Kontrolujte mě, jestli pracuju!

V posledních dvou měsících trávím relativně dost času po nemocnicích a nejsem úplně fit. Spolu s tím se mi začala propadat produktivita. Můžete namítat, že pokud mám zdravotní problémy, měl bych mít raději klid a odpočívat, ale pracovní flow mi naopak pomáhá na to všechno nemyslet. Jenže chytit to flow je také kvůli zdravotním komplikacím složitější.

Tady v nemocnici navíc nemám svou prokrastinační kasičku :)

Tady v nemocnici navíc nemám svou prokrastinační kasičku :)

Už pár měsíců používám RescueTime, který mi měří míru prokrastinace při používání počítače. Je to fajn věc. Kdo si s tím chce hrát (a prokrastinovat :), může si procházet různé reporty a grafy. Mě stačí, že jsem si nastavil dva cíle (viz dále) a na konci týdne mi pošle sumarizaci, jak jsem si za uplynulý týden stál oproti tomu minulému.

Nastavené cíle

Super věcí je možnost nastavení cílů. Já mám například nastaveny tyto dva:

  1. Každý den maximálně 1h na sociálních sítích. (Facebook jsem už skoro vynechal, ale Twitter mi pořád přináší docela dost zajímavých informací z oboru). Časem to chci snížit na 30 minut.
  2. Každý den minimálně 3h ve vývojářských aplikacích (PhpStorm, Sublime Text, Sequel Pro, …). 3 hodiny jsou ideál. Ve skutečnosti 3h znamenají tak 5h intenzivního vývoje (další čas spolyká debugování, práce v konzoli, …). Zatím neplánuju počet hodin zvyšovat. Pracuju spíše na zefektivnění produktivity jako takové. Tzn. udělat za stejnou dobu více v lepší kvalitě. Hlavně z důvodu work-life balancingu, který se mi v poslední době také moc nedaří.

Pokud nějaký cíl splním (nebo poruším), v tu chvíli mi vyjede v systému notifikace. Buď mi tedy RT upozorní že jsem už dnes více jak hodinu na sociálních sítích, nebo mě naopak pochválí, že mám flow díky více jak 3h vývoje.

Nedovolí vám prokrastinovat

Pokud dojde k nejhoršímu, a vy prostě nedokážete s prokrastinováním přestat. Dá se jednoduše v liště OS kliknout na RescueTime a říct mu, aby vám třeba od teď dvě hodiny zakázal dělat něco jiného než produktivní činnost. Budete překvapení, jak často na to po zapnutí zapomenete. Že zadáváte do prohlížeče twitter.cz, vám připomene až hláška o aktivním „Get Focused“ a nemožnost se na Twitter dostat :).

Podívejte se sami, co dělám

Rozhodl jsem se do toho přidat další prvek, napsal jsem si krátký skript, který mi stáhne data z dashboardu za současný měsíc, a každý den ho publikuje automaticky tady jako veřejný závazek, že už nebudu prokrastinovat :). Můj cíl je samozřejmě dodržet oba „goals“ a obecně mít každý den procento produktivity více jak 70%.

Tady jsou mé každý den aktuální reporty:

Můj aktuální RescueTime dashboard

Můj aktuální RescueTime goals

Pokud chcete skript taky, můžete si ho stáhnout na GitHubu. Potřebujete jen CasperJS.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *