Co stojí za Židlomatem?

Dnes jsem spustil projekt, na kterém jsem pracoval během posledních dvou měsíců: Židlomat.cz. Co za ním stojí, proč vzniknul, a je to opravdu jen vykradený Hledám židli?

Když jsem jsem se v létě 2014 rozhodl skončit jako zaměstnanec ve Skrz.cz, věděl jsem, že se musím na práci na volné noze začít připravovat už dopředu. Nejvíc jsem se děsil work-life balancingu, a s tím související přepracovaností, nebo naopak prokrastinaci. Věděl jsem, že musím dobře oddělit práci od života, jinak nebudu mít osobní život kvůli pocitu „měl bys pracovat“, a nebudu pracovat kvůli pocitu „pracuju pořád, chci žít“. Bylo mi jasné, že si musím vytvořit pracovní prostředí, a doma to vždycky nepůjde.

Spojilo se mi všechno dohromady: Networking, svoboda v práci, coworking a práce na volné noze. A to je Židlomat.

Jak vznikl nápad na Židlomat?

V tu dobu jsme ve Skrzu hledali nové programátory, proto jsme se snažili jako tým vývojářů zviditelnit mezi naší cílovkou (taky důvod, proč by firma měla být na Židlomatu). Zároveň jsme měli na jeden oddělený projekt externího programátora, freelancera, který k nám mohl přijít a pracovat od nás z firmy. A já už dlouhou dobu sledoval Tomáše Hajzlera a jeho Svobodu v práci. Spojilo se mi všechno dohromady: Networking, svoboda v práci, coworking a práce na volné noze.

Kuba Novák hledá židli, ukradl jsem mu jí?

Když se pak na začátku září objevil Kuba Novák se svým projektem Hledám židli, byl to pro mě jasný signál: „Buď teď nebo nikdy“. Kuba ve svém projektu vlastně dělá to samé co Židlomat, s tím rozdílem, že jen pro sebe. Během několika dní jsem tedy vypustil předregistrační verzi Židlomatu, abych zjistil, jestli bude o něco podobného zájem. Zároveň jsme se s Kubou Novákem spojili, zašli na pivo, a domluvili se, že na Židlomatu budeme spolupracovat. On pomůže s grafikou a zkušenostmi ze svého Hledám židli, já zastřeším vývoj. Bohužel nakonec ze spolupráce sešlo, Kuba měl příliš práce na jiných projektech.

Na začátku se objevilo pár lidí, kteří se hněvali nad tím, že je Židlomat jen vykradená Kubova židle. Fakt je takový, že obě myšlenky vznikly vpodstatě ve stejnou dobu naprosto nezávisle na sobě. To hezky zmínil i Kuba ve svém rozhovoru pro rádio Wave. Pro mě byl ovšem Kuba velkou inspirací pro dokončení Židlomatu. Bůhví, jestli bych bez Hledám židli vůbec Židlomat dokončil.

Vývoj a názory ostatních

Během posledního měsíce jsem při přípravě Židlomatu prezentoval jeho myšlenku několika lidem a poslouchal jejich názory. Zjistil jsem, že spousta lidí pochopili princip trochu jinak. To mi ukázalo, že je trochu složitější myšlenku Židlomatu vykomunikovat. Respektive, že já v tom mám ještě mezery. Pořád na tom pracuju. Věřím ale v to, že cílovku to osloví. Firmy, které přemýšlí alternativně, to zaujme; stejně tak freelancery.

Poslední týdny vývoje mě vlastně hnalo k dokončení už jen to, že mě zajímalo, jak komunita Židlomat uchopí, a kam až se může rozvinout.

Co bude se Židlomatem dál?

Dobrá otázka. Ukázalo se tolik protichůdných názorů a nápadů, že jsem sám zvědavý. Poslední týdny vývoje mě vlastně hnalo k dokončení už jen to, že mě zajímalo, jak komunita Židlomat uchopí, a kam až se může rozvinout. Všechno je to pořád o lidech, Židlomat je jen platforma!

Vyzkoušej taky Židlomat! :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *