Co mi pomohlo si vyčistit hlavu?

V průběhu posledního půlroku jsem se rozhodl trochu radikálněji změnit způsob myšlení, začít uvažovat svém životě trochu jinak. Snad lépe. Nejdůležitější věcí, kterou jsem cítil potřebu změnit, byla potřeba dostat z hlavy spoustu balastu, který jsem tam neustále měl. Díky spoustě věcí, které jsem sám v sobě řešil, jsem pak neměl prostor ani chuť řešit věci opravdu důležité. Došel jsem během několika měsíců k několika nejdůležitějším změnám, které mi pomohli si vyčistit hlavu:

Přestaňte sledovat zprávy

Pro představu otevřu noviny a čtu titulky:

  • Vrhli se na ní čtyři: Kamarádka jí šla ohřát jídlo, dívku (14) zatím roztrhali psi!
  • TRAGÉDIE: Ztracenou potápěčku našli mrtvou na dně Slap
  • Agresorů na silnicích přibývá
  • Evakuace kvůli nebezpečí výbuchu
  • Šílenec střílel v Kanadském parlamentu

… a tak dále. Suma sumárum zprávy o ničem, jen samé negativní informace. Skoro to vypadá, že se ve světě neděje nic jiného, než že zlí psi trhají 14ti leté holčičky, ve Slapech se ztrácejí potápěči, ve vašem domě hrozí nebezpečí výbuchu a šílenci z Kanady budou co nevidět i v českých školkách. Proč do sebe dobrovolně cpát všechny tyhle negativní emoce? Přestaňte sledovat zprávy, o nic nepřijdete. Věřte mi.

Nesledujte televizi

Moje mamka pravidelně sleduje ty šílené seriály na Nově, jako třeba Ulici, nebo Ordinaci v Růžové zahradě. Musí na to koukat spousta lidí, jinak by to nedávali. Několikrát jsem viděl celý díl Ulice, když jsem k tomu byl donucen přítomností v obýváku rodičů. Nemůžu na to říct nic jiného, než že to je naprostej výmaz.

Raděj si sami vybírejte, co budete sledovat, nenechte si od televize diktovat program a reklamy.

Potom mi mamka volá pod vlivem těchdle konin: „Adámku, opravdu jsi v pořádku, neděje se nic? Já to teď pořád vidím v těch seriálech, jaký se dějou zlý věci, co se všechno může stát.“ Zakažte to svým matkám, je to pro jejich dobro. Pokud se chcete podívat na film nebo seriál, nepotřebujete k tomu televizi. Raděj si sami vybírejte, co budete sledovat, nenechte si od televize diktovat program a reklamy.

Ljuba Krbová, Ulice

Na afektovaně hranou ustaranost Ljuby Krbový v Ulici jsem alergickej.

Vyházejte krámy

Po bytě jsem v různých šuplíčcích a krabičkách měl mraky věcí, které jsem schovával „kdyby se někdy hodili“: Balení gumiček, držák na svíčku, tři svítící přívěsky na klíče, malýho reklamního plyšáka, starou počítačovou myš, LCD fotorámeček, a desítky dalších drobností. Pak jsem tam měl taky spoustu nesmyslů s nějakým citovým vztahem: Plyšové srdíčko, které jsem dostal od bej-bej-bejvalé přítelkyně, lízátko, různé lístky na koncerty, a jiné věci s nějakým sentimentálním otiskem.

Všechno jsem to vzal a vyházel. „Věci které se někdy budou hodit“ najdu stejně jen ve chvíli, kdy hledám něco naprosto jiného, a nikdy se mi nedostanou do ruky „když se hodí“. Sentimentální věci zase ve skutečnosti nemusí ani připomínat zrovna hezkou minulost – člověk má tendenci časem zapomenout na ty špatné věci, a pamatuje si jen ty příjemné. To, že někde budu mít v šuplíku sentimentální hlouposti, mě nijak neposune. Jen budu žít minulostí.

Zpřetrhejte kontakty s lidma, kteří vás „deprimují“

Je to úplně stejné jako s věcma v předchozím odstavci. Každý má na sobě „přicucnutého“ někoho, kdo ho jako člověk nikam neposouvá. Jsou to třeba zakomplexovaní kamarádi, závistivci, drbny nebo neustále si stěžující osoby. Možná vás spolu drží to, že se znáte od dětství, ale pokud vztah s tímto člověkem nic nedává, dokonce se vám třeba při snaze takovému člověku pomoct dostává jen nepochopení nebo je to házení hrachu na zeď, zbavte se z nohy takové koule.

Neuzavírejte se v jednom hudebním stylu

Mnoho lidí do sebe dobrovolně dostává skrz hudbu ohromné množství negativních emocí.

Pro mě je hudba něco, z čeho čerpám inspiraci. Hraju na hudební nástroj proto, abych si odpočinul od práce. Hudba, ač to možná každý z nás nevnímá, má na naší psychiku ohromný vliv. Pokud posloucháte určitý hudební styl, nebojte se experimentovat, a začněte poslouchat i něco jiného. Změnou pohledu na hudbu můžete dospět k větší schopnosti myslet „out of the box“. Zkuste si vybrat hudební styly, které jsou více barvité, experimentální, kreativní a raději pozitivnější. Například Jazz, Funk nebo klidně klasickou hudbu.

Další věcí je to, že spousta lidí do sebe zase dobrovolně tlačí pomocí hudby množství silných negativních emocí. Hudba velmi silně ovlivňuje aktuální pocity a stav mysli. Vybírejte si, jakou hudbu posloucháte, a přemýšlejte o tom, jak vás ovlivňuje.

Rozhodněte se, co ANO a co NE

Nejhorší je sedět doma a vědět, že jsem měl cvičit na kytaru a jít běhat, a místo toho zírám tupě na televizi… To člověka prostě zboří.

Pokud nějaký čas děláte něco, o co se snažíte, ale na druhou stranu cítíte, že do toho nedáváte úplně všechno co byste měli, rozmyslete si, jestli to opravdu chcete dělat dál. Může jít například o kurz kytary, na kterou chcete hrát, jednou týdně chodíte na hodinu s učitelem, ale moc dobře víte, že doma necvičíte tak, jak je potřeba. Nebo se třeba snažíte pravidelně běhat, ale pravidelnost je bohužel dost ovlivněná aktuální náladou. Může jít v podstatě o cokoli. Myslím, že každý si najde nějakou takovouhle činnost. Je opravdu důležité se rozhodnout, jestli danou věc chci nebo nikoliv. Není ostuda si říct, že to běhání mě zkrátka nebaví tak jak jsem si původně myslel, nebo že hrát na kytaru je těžší, než jsem doufal, a že mi to za to nestojí. Ale na druhou stranu to, pro co se rozhodnete, do toho jděte na plno. A určete si čeho chcete dosáhnout. Nejhorší je sedět doma a vědět, že jsem měl cvičit na kytaru a jít běhat, a místo toho zírám tupě na televizi… To člověka prostě zboří.

One thought on “Co mi pomohlo si vyčistit hlavu?

  1. Ahoj Adame, pěkné shrnutí. Nedokážu si tedy představit, že bych přestal sledovat dění – zprávy, ale našel jsem kompromis – nesleduji zprávy v TV. Rád poslouchám zprávy v rádiu (nikoli pravidelně), rád čtu noviny – kde si můžu vybrat, co mě zajímá a alespoň částečně vyrušit záběry na pobíhající policisty, utrápené uprchlíky atp. Trochu pokrytecké, ale informaci získám, opakující informaci už nečtu. A přiznám se, občas s perverzním profesním zaujetím sleduji nějakou tu mediální kauzu – a pevně doufám, že lidská škodolibost se u mě krčí někde v koutku. :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *